NBA: Ο Γκασόλ έκανε τη διαφορά

Με ηγέτη τον Πάου Γκασόλ το Σικάγο επιβλήθηκε στην παράταση της Βοστόνης με 109-104 στο πιο ενδιαφέρον ματς που έγινε τα ξημερώματα στο ΝΒΑ.

Ο Ισπανός σέντερ ήταν «όλα τα λεφτά» για τους «ταύρους», καθώς τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 τάπες σε ένα από καλύτερα βράδια του στο «μαγικό κόσμο» του κορυφαίου πρωταθλήματος του κόσμου.

Το καλάθι του Σάλινγκερ σχεδόν στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ο Γκασόλ με άξιο συμπαραστάτη τον Ντέρικ Ρόουζ, οδήγησαν τους Μπουλς στη μεγάλη νίκη.

Σε «παράσταση για ένα ρόλο» μετέτρεψε το Χιούστον την αναμέτρηση με το Μαιάμι. Το εμφατικό 1115-79 φανερώνει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, τουλάχιστον, στο συγκεκριμένο ματς. Ο Χάρντεν ήταν σε ένα ακόμη παιχνίδι ο κορυφαίος των Ρόκετς με 29 πόντους, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Έλληνας φόργουορντ έπαιξε 23 λεπτά, ωστόσο έμεινε στους 2 πόντους (1/7 σουτ), ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Κώστα Κουφού, το Μέμφις, γνώρισε βαριά ήττα από το Ντένβερ με 114-85. Ο ομογενής σέντερ σε 25 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης σε 22 λεπτά πέτυχε 4 πόντους (2/10 σουτ), μοίρασε, όμως, 5 ασίστ στους συμπαίκτες του.