Νέα νίκη για Λαμία, 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Η Λαμία έκανε το «3 στα 3» στις τελευταίες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα, με «θύμα» αυτή τη φορά τον ουραγό και ουσιαστικά καταδικασμένο σε υποβιβασμό Απόλλωνα Σμύρνης, του οποίου επιβλήθηκε με 2-1 στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Η συνάντηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, η οποία είχε αναβληθεί λόγω της επίθεσης και του ξυλοδαρμού του διαιτητή Θανάση Τζήλου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12΄ με γκολ του Μπαράλες, όμως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έβγαλε αντίδραση και κατόρθωσε να ισοφαρίσει επτά λεπτά αργότερα με τον Ελ Χέλβε.

Στο 24΄ ο διαιτητής Σέζος καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κύργια στον Μπερτόλιο και ο Μπαράλες έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και νίκησε τον Χουάντερσον για δεύτερη φορά, σημειώνοντας το έκτο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα, αφού στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, αξιόλογες φάσεις δεν δημιουργήθηκαν και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Λαμία να πανηγυρίζει.