Eurocup: Δεύτερη ήττα για ΠΑΟΚ από την Όλντενμπουργκ

Δεύτερη συνεχή ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Όλντενμπουργκ, αφού μετά την Πυλαία την περασμένη εβδομάδα, ο «Δικέφαλος» έχασε και απόψε, με 71-83, στη Γερμανία.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τη φάση των «32», ενώ η αποψινή ήταν συνολικά η τρίτη ήττα της μακεδονικής ομάδας.

Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι ο δρόμος της πρόκρισης έγινε δύσβατος, καθώς για να έχει ελπίδες θα πρέπει να νικήσει και τη Βαλένθια στη Θεσσαλονίκη και τη Λιμόζ στο «Μπομπλάν», στους αγώνες που έπονται.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έμειναν στο παιχνίδι ως τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, που βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 24-24. Το ημίχρονο έληξε 48-39 και ο αγώνας κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-10.

Η Όλντενμπουργκ ανέβασε τη διαφορά στο +25 (74-49) στο 30ό λεπτό και τελείωσε το ματς έχοντας κορυφαίο τον Κράμερ με 23 πόντους, από για τον ΠΑΟΚ Ντούβνιακ και Μάρκοβιτς είχαν από 11.