EuroCup: Ο Προμηθέας άλωσε τη Βενετία

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη, με την οποία άνοιξε πάλι ο δρόμος για την πρόκριση στα προημιτελικά του EuroCup, πήρε ο Προμηθέας στην Ιταλία.

Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε με 70-52 της Βενέτσια για την 4η αγωνιστική της φάσης των «16», παίρνοντας ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης εβδομάδας και καλύπτοντας τη διαφορά (-2).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βελτίωσε σε 2-2 το ρεκόρ της στον 6ο όμιλο, πιάνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στην κατάταξη.

Η υποδειγματική άμυνά του Προμηθέα υποχρέωσε τους γηπεδούχους να σουτάρουν 1/21 τρίποντα και να υποπέσουν σε 12 λάθη, την ώρα που ο Μαυροκεφαλίδης έδινε ρεσιτάλ (28π., 13ρ.).

Εκτός της διάρκειας που είχε ο Προμηθέας στην άμυνα και στα 40 λεπτά του αγώνα, οι Πατρινοί βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους μετά το ημίχρονο (41-27) και δεν απειλήθηκαν ποτέ.