Η Μπάγερν «σκόρπισε» την Σάλκε (5-0) και πλησίασε στο -1 από τη Λειψία

Ποιο ντέρμπι; Η Μπάγερν «σκόρπισε» την Σάλκε με 5-0 στην «Αλιάνζ Αρένα», στο… υποτιθέμενο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το δώρο που είχε κάνει λίγο νωρίτερα στους διώκτες της Λειψίας η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (νίκησε με 2-0 την πρωτοπόρο της βαθμολογίας), εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Βαυαροί, που μετά από μόα εμφατική εμφάνιση διέλυσαν τους «βασιλικούς μπλε» και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή (-1).

Τον… χορό των γκολ για την Μπάγερν άνοιξε ο Λεβαντόφσκι στο 6ο λεπτό, στη συνέχεια ακυρώθηκε γκολ του Πολωνού με τη χρήση VAR, ωστόσο αυτό του Μίλερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μέτρησε κανονικά και με το 2-0 τελείωσε το πρώτο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι δεν «κατέβασαν ταχύτητα» στην επανάληψη και πέτυχαν άλλα τρία τέρματα με τους Γκορέτσκα, Τιάγκο Αλκάνταρα και Γκνάμπρι, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους.