Ακάθεκτη για το σκουντέτο η Γιουβέντους

Χωρίς αντίπαλο φαίνεται να παίζει στο ιταλικό πρωτάθλημα η Γιουβέντους, που νίκησε και την Κιέβο (2-0) και αποσπάστηκε οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη Ρόμα, η οποία παίζει απόψε στη Φλωρεντία με τη Φιορεντίνα.

Οι «μπιανκονέρι» ζορίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη βρήκαν τις λύσεις από τους Πογκμπά (60΄) και Λιχστάινερ (74΄). Βίοι αντίθετοι, η Ίντερ γνώρισε νέα αποτυχία και μάλιστα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» χάνοντας στις καθυστερήσεις 1-0 από την Τορίνο με το γκολ του Μορέτι.

Με γκολ του Σαβιόλα η Βερόνα, που είχε βασικούς όλους τους Έλληνες διεθνείς (Μόρας, Ταχτσίδης, Χριστοδουλόπουλος), νίκησε την Αταλάντα 1-0, ενώ η Τσεζένα «καταδίκασε» την Πάρμα νικώντας 2-1 στο «Ένιο Ταρντίνι» (21΄ Πουλτσέτι, 90΄ Ροντρίγκες – 76΄ αυτογκόλ Κασόνε).

Στο «Μαράσι», τέλος, η Σαμπντόρια προηγήθηκε της Παλέρμο με γκολ του Έντερ στο 6ο λεπτό, αλλά οι σκληροτράχηλοι Σικελοί πήραν το βαθμό χάρις στο τέρμα του Βάσκεθ στο 49΄.