Εφυγε από τη ζωή ο Γιώργος Κατσιφάρας

Τετάρτη, 08 Αυγούστου 2012 13:12
UPD:20:08

Οι Γιάννης Ζαφειρόπουλος (Α), Γιώργος Κατσιφάρας (Κ) και Ευάγγελος Βενιζέλος (Δ), συνομιλούν στη διάρκεια παλιότερης Εθνικής Συνδιάσκεψης του κινήματος.

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 77 ετών ο πρώην υπουργός των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Κατσιφάρας. Νοσηλευόταν στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός», όπου είχε υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση.

Ήταν από τα ιδρυτικά στελέχη του Κινήματος, ο πρώτος υπεύθυνος του γραφείου Τύπου αμέσως μετά την διακήρυξη ίδρυσής του και διετέλεσε υφυπουργός Προεδρίας, υπουργός και υφυπουργός Εμπορίου και υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας.

Συλλυπητήριο τηλεγράφημα στην οικογένεια του Γιώργου Κατσιφάρα απέστειλε ο πρωθυπουργός, Αντώνης Σαμαράς.

Τη λύπη του για το θάνατό του και τα θερμά του συλλυπητήρια στους οικείους του εξέφρασε ο Ευάγγελος Βενιζέλος.

«Ο Γιώργος Κατσιφάρας ήταν μία χαρακτηριστική φυσιογνωμία της δημοκρατικής παράταξης. Ένας ειλικρινής και πρακτικός πολιτικός, που τίμησε την προσωπική του σχέση με τον Ανδρέα Παπανδρέου. Θα τον θυμόμαστε πάντοτε με αγάπη», ανέφερε σε μήνυμά του.

Τη θλίψη του για τον θάνατο του πρώην υπουργού εξέφρασε και ο πρώην πρωθυπουργός, Γ. Παπανδρέου. «Ένας καλός φίλος έφυγε σήμερα από κοντά μας. Ελεύθερος άνθρωπος, ανυπότακτος, με ανήσυχο και ευθύ πνεύμα. Ο Γιώργος Κατσιφάρας, ακολούθησε με παρρησία την πορεία των Ελλήνων που ήταν αποφασισμένοι να αλλάξουν τη ζωή τους. Να δώσουν υπόσταση στην ύπαρξή τους. Και μαζί να αλλάξουν την πορεία του τόπου», σημείωσε με δήλωσή του.

Βιογραφικό

Γεννήθηκε το 1935 στο Καλέντζι Αχαΐας και σπούδασε Πολιτικές Επιστήμες στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Κατά τη διάρκεια των σπουδών του διορίστηκε στην Εμπορική Τράπεζα, όπου εργάστηκε για περίπου 10 χρόνια και το 1965 μετατέθηκε στην ΕΤΒΑ.

Από το 1954 εργαζόταν στο πολιτικό γραφείο του Γεωργίου Παπανδρέου. Το 1964 συμμετείχε στην προεκλογική εκστρατεία του Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος ελάμβανε μέρος για πρώτη φορά στις εκλογές στην περιφέρεια Αχαΐας, και όταν εκείνος ανέλαβε το υπουργείο Προεδρίας και Συντονισμού, έγινε ιδιαίτερος γραμματέας του.

Την περίοδο της δικτατορίας συνελήφθη, εκδιώχτηκε από την ΕΤΒΑ και στη συνέχεια από τον Αύγουστο του 1968 έως τον Μάιο του 1971 εξορίστηκε.

Το 1972 διέφυγε στον Καναδά, όπου συναντήθηκε με τον Ανδρέα Παπανδρέου, οργανώθηκε στο ΠΑΚ και επέστρεψε στην Ελλάδα τον Ιούλιο του '74 μετά την πτώση της δικτατορίας. Την ίδια χρονιά επανήρθε στην Τράπεζα απ' όπου συνταξιοδοτήθηκε το 1981.

Υπήρξε ιδρυτικό μέλος του ΠΑΣΟΚ και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής από την ίδρυση του. Το 1981 εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής Αθηνών με το ΠΑΣΟΚ και συμμετείχε στη πρώτη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, αναλαμβάνοντας υφυπουργός Προεδρίας επί θεμάτων Αθλητισμού.

Στις 24 Σεπτεμβρίου 1990, στο δεύτερο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος.

Στις 17 Απριλίου 1994, στο τρίτο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος και εξελέγη εκ νέου τον Ιούνιο του 1996 και τον Μάρτιο του 1999, στο 4ο και 5ο Συνέδριο.

Ο Γιώργος Κατσιφάρας διετέλεσε:

* Υφυπουργός Προεδρίας 21/10/1981 - 05/07/1982

* Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας 05/07/1982 - 05/06/1985

* Υφυπουργός Εμπορίου 26/07/1985 - 25/04/1986

* Υπουργός Εμπορίου 25/04/1986 - 31/10/1986

* Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας 13/10/1993 - 22/01/1996

Δημοφιλή